L O A D I N G

Club Champions & Awards

Award Winners 2019

Male Triathlete of the YearLuke Lynds
Female Triathlete of the YearMarie Greaves
The Darryl Davis Endeavour AwardDeb Carter
Contribution AwardRob Lines
Volunteer of the YearMark Philo
Youth Male of the YearDominic Clues
Youth Female of the YearEvie and Lottie Hood
Tristar Male of the Year
Tristar Female of the Year
Junior Endeavour AwardZoe Clues

Club Champions2019

North Norfolk Triathlon, Wells. 2019
RACE: North Norfolk Triathlon, Wells.
Male Champions
Club Champion:Luke Lynds
M17-19Lloyd Frew
M20-29
M30-39Tony Sorenson
M40-49John Jacobs
M50-59Rob Lines
M60-69Russell Clarke
M70+Graham Fish
Female Champions
Club Champion:Louise Marsden
F17-19
F20-29Hannah Rees
F30-39Emma Cary
F40-49Kim Reader
F50-59Ruth Lynds
F60-69Penny Edwards
F70+Anne Fish

Award Winners 2018

Male Triathlete of the YearNathan Risbey
Female Triathlete of the YearBecky Robertson
The Darryl Davis Endeavour AwardFrank Ellis
Contribution AwardDi Swanepoel
Volunteer of the YearRoger Slee
Youth Male of the YearBilly Eccles
Youth Female of the YearKate Arnold
Tristar Male of the Year
Tristar Female of the Year
Junior Endeavour AwardMegan Flute

Club Champions2018

North Norfolk Triathlon, Wells. 2018
RACE: North Norfolk Triathlon, Wells.
Male Champions
Club Champion:Iain Robertson
M17-19
M20-29
M30-39Adam Bamford
M40-49Duncan Samwell
M50-59Mark Philo
M60-69Paolo De Marco
M70+
Female Champions
Club Champion:Becky Robertson
F17-19
F20-29
F30-39Katt Riley
F40-49Rebecca Thorby
F50-59Ruth Lynds
F60-69Penny Edwards
F70+

Award Winners 2017

Male Triathlete of the YearDavid Jones
Female Triathlete of the YearNicole Beck
The Darryl Davis Endeavour AwardJenny Moore & Rory Fairfoot
Contribution AwardStan & Di Swanepoel
Volunteer of the YearChris Lynds
Youth Male of the YearLuke Lynds
Youth Female of the YearBilly Butler
Tristar Male of the YearMax Kirby
Tristar Female of the YearBillie Butler
Junior Endeavour AwardMatthew Lightfoot

Club Champions2017

Norwich Triathlon (Standard) 2017
RACE: Norwich Triathlon (Standard)
Male Champions
Club Champion:Matt Ellis
M17-19Danny Beck
M20-29Cedric Bonnier
M30-39Pieter MacKeith
M40-49Lee Collins
M50-59
M60-69Iain Whte
M70+
Female Champions
Club Champion:Nicole Beck
F17-19
F20-29
F30-39Marianne Armstrong
F40-49Rebecca Thorby
F50-59Jane Blackwell
F60-69
F70+

Award Winners 2016

Male Triathlete of the YearJoe Skipper
Female Triathlete of the YearAlli Carter
The Darryl Davis Endeavour AwardIain White
Contribution AwardRob Lines
Volunteer of the YearDi Swanepoel
Youth Male of the YearLuke Lynds
Youth Female of the YearAbbie Willett
Tristar Male of the YearHarry Allcock
Tristar Female of the YearBillie Butler
Junior Endeavour AwardMegan Cottrell

Club Champions2016

North Norfolk Triathlon, Wells. 2016
RACE: North Norfolk Triathlon, Wells.
Male Champions
Club Champion:Joe Skipper
M17-19Danny Beck
M20-29Marcus Sladden
M30-39Tony Heather
M40-49Gareth Walker
M50-59Matt Spillman
M60-69John Lee
M70+
Female Champions
Club Champion:Nicole Beck
F17-19Hannah Aldous
F20-29Anna Frostwick
F30-39Kate Murrell
F40-49Rebecca Horne
F50-59Kerstin Langer
F60-69
F70+

Award Winners 2015

Male Triathlete of the YearJoe Skipper
Female Triathlete of the YearRachel Holman
The Darryl Davis Endeavour AwardDeb Carter
Contribution AwardMark Philo
Volunteer of the YearIain Johnson
Youth Male of the Year
Youth Female of the YearAbbie Willett
Tristar Male of the YearLuke Lynds
Tristar Female of the Year
Junior Endeavour AwardNiamh Brighouse

Club Champions2015

Fritton Lake Olympic 2015
RACE: Fritton Lake Olympic
Male Champions
Club Champion:Adrian Ball
M17-19Lewis Hardcastle
M20-29Stephen Wilson
M30-39Nathan Hunt
M40-49Stefan Rider
M50-59Mark Nowell
M60-69Glen Nelson
M70+
Female Champions
Club Champion:Hannah McInroy Naylor
F17-19
F20-29
F30-39Kate Murrell
F40-49Renata Garfoot
F50-59
F60-69Penny Edwards
F70+

Award Winners 2014

Male Triathlete of the YearJoe Skipper
Female Triathlete of the YearPenny Edwards
The Darryl Davis Endeavour AwardDi Swanepoel
Contribution AwardRob Lines
Volunteer of the YearDavid Lines
Youth Male of the YearJames & George Bowen
Youth Female of the YearRebecca Gedge
Tristar Male of the YearRowan Baker
Tristar Female of the YearLeah Bushell
Junior Endeavour AwardHarry Allcock

Club Champions2014

Fritton Lake Olympic 2014
RACE: Fritton Lake Olympic
Male Champions
Club Champion:Matt Lawes
M17-19Matt Wileman
M20-29James Chapman
M30-39James Milson
M40-49Stefan Rider
M50-59Jonathan Cordle
M60-69Simon Edye
M70+
Female Champions
Club Champion:Lynn Emmett
F17-19
F20-29Nicole Beck
F30-39Kitty Rosser
F40-49Rachel Holman
F50-59
F60-69
F70+

Award Winners 2013

Male Triathlete of the YearMatt Ellis
Female Triathlete of the YearBecky Robertson
The Darryl Davis Endeavour AwardWill Hall
Contribution AwardRob Lines
Volunteer of the YearBeth Williams
Youth Male of the YearDaniel Crowe
Youth Female of the YearRebecca Gedge
Tristar Male of the YearArchy Stannard
Tristar Female of the YearKatie Andrews
Junior Endeavour AwardCarmel Windsor Waite

Club Champions2013

North Norfolk Triathlon, Wells. 2013
RACE: North Norfolk Triathlon, Wells.
Male Champions
Club Champion:Oli Milk
M17-19
M20-29Alfie Chapman
M30-39Andrew Skiggs
M40-49Ian Chatten
M50-59Karl Sherry
M60-69Graham Bainger
M70+
Female Champions
Club Champion:Claire Martin
F17-19
F20-29Nicole Beck
F30-39Kelly Davis
F40-49Di Swanepoel
F50-59Penny Edwards
F60-69
F70+

Award Winners 2012

Male Triathlete of the YearIain Robertson
Female Triathlete of the YearBecky Robertson
The Darryl Davis Endeavour AwardWill Hall
Contribution AwardRob Lines
Volunteer of the Year
Youth Male of the YearSean Watson
Youth Female of the YearAlex McKibben
Tristar Male of the YearDaniel Crowe
Tristar Female of the YearCatherine Longe
Junior Endeavour Award

Award Winners 2011

Male Triathlete of the YearMatt Ellis
Female Triathlete of the YearBecky Robertson
The Darryl Davis Endeavour AwardJeremy Storr
Contribution AwardRob Lines
Volunteer of the Year
Youth Male of the YearSean Watson
Youth Female of the YearAlex McKibben
Tristar Male of the YearZak Coleman
Tristar Female of the YearCatherine Longe
Junior Endeavour Award

Award Winners 2010

Male Triathlete of the YearIain Dawson
Female Triathlete of the YearTina Potter
The Darryl Davis Endeavour AwardRussell Clarke
Contribution AwardMark Philo
Volunteer of the Year
Youth Male of the Year
Youth Female of the YearAlex McKibben
Tristar Male of the YearZak Coleman
Tristar Female of the YearCatherine Longe
Junior Endeavour Award

Award Winners 2009

Male Triathlete of the YearMark Nowell
Female Triathlete of the YearRose Waterman
The Darryl Davis Endeavour AwardWill Hall
Contribution AwardMark Williams
Volunteer of the Year
Youth Male of the YearJack Wootton
Youth Female of the Year
Tristar Male of the YearZak Coleman
Tristar Female of the YearIsla Rush
Junior Endeavour Award

Award Winners 2008

Male Triathlete of the YearOliver Milk
Female Triathlete of the YearPenny Edwards
The Darryl Davis Endeavour AwardWussell Clarke
Contribution AwardKerry Davis
Volunteer of the Year
Youth Male of the YearAlfie Chapman
Youth Female of the YearNatalie Sutton
Tristar Male of the YearZak Coleman
Tristar Female of the YearCatherine Longe
Junior Endeavour AwardIsla Rush

Award Winners 2007

Male Triathlete of the YearMartin Stacey
Female Triathlete of the YearPenny Edwards
The Darryl Davis Endeavour AwardRussell Clarke
Contribution AwardRob Lines
Volunteer of the Year
Youth Male of the YearWill Meadows
Youth Female of the Year
Tristar Male of the YearZak Coleman
Tristar Female of the YearLorna Robinson
Junior Endeavour AwardRebecca Lemon

Award Winners 2006

Male Triathlete of the YearMelvin Waters
Female Triathlete of the YearPenny Edwards
The Darryl Davis Endeavour AwardStewart Ingram
Contribution AwardKerry Davis
Volunteer of the Year
Youth Male of the YearJack Taylor
Youth Female of the YearAlice Ambrose
Tristar Male of the YearMatthew Baker
Tristar Female of the YearSarah Wright
Junior Endeavour AwardAlex McKibbon

Award Winners 2005

Male Triathlete of the YearDavid Ledward
Female Triathlete of the YearPenny Edwards
The Darryl Davis Endeavour AwardPaul Kemp
Contribution AwardSimon Edwards & Simon Edye
Volunteer of the Year
Youth Male of the YearJoe Skipper
Youth Female of the YearAlice Ambrose
Tristar Male of the YearMatthew Baker
Tristar Female of the YearAnna Wasden
Junior Endeavour AwardMatthew Baker
We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Reject